• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од gd_01

 1. G

  Проблем со Убунту

  Најлесната варијанта ти е пешки (иако личи на од-околу, сепак најлесна е), ако е live, бутирај се од него (ако не е, креирај, во другите постови има какои кој), креирај ги додатните партиции (и за линукс) на дискот што ке ѓи користиш покрај Win . Форматирај ја за линукс во било кој линукс тип...
 2. G

  iPad - Новиот изум на Apple е официјален!

  А зашто да не се прифатат новите работи ако новото е добро, го ставаш во торба, нека се криви-нема да се оштети, ако го шутнеш нема да се расипе, ако идеш надвор имаш WiFi, a може и испод облека да се носи алтернативно, а за мултитаскинг и други работи (и тракатанци) ако ти требаат, ... па...
 3. G

  Со школскиве лап-топ компјутери на edubuntu

  Коки постов не е за тебе, ТОА ТИ НАЈДОБРАТА ВАРИЈАНТА, а можеш и wine или ware дотатно во линуксот за да инсталираш / користиш Win програми. Иначе за Sumi.mk што праша, предходната процедура за инсталирање: Ако немаш оригинална копија од Win (исто е и да имаш), -прво направи си дос бут на...
 4. G

  Не ми е јасно...како може толку бавен да е..?

  Реинсталирај 32-ка. 64-ката е поспора *xX, или стави ја одделно па види ја разликата, поради тоа гледаш спорост. Тек кога ке инсталираш двете паралелно ке ја видиш разликата.
 5. G

  Rengen programa ?

  Побарај ја на Руски торренти и сајтови, Руси се креаторите на софтверот.
 6. G

  Gigabyte AMD GA-890GPA-UD3H

  Не е потребна голема брзина на SD, практичен е поради отпорност на удари. Gigabyte I-Ram со цена не е прескап за оние кои се по екстреме игри, (поготово ако се работи за потреба од брз OS), 120$ + 4Gb 184-pin DDR DIMM. SD веке се најавува со голем капацитет, ама за тој што по џеп ке се удри со...
 7. G

  iPad - Новиот изум на Apple е официјален!

  Ова е целиот компјутер, ако не користиш конектори... http://www.skiff.com/images/reader_photos/shot05_enlg.jpg
 8. G

  SMF форум проблем!

  Стави подршка за далечен исток карактери.
 9. G

  Gigabyte AMD GA-890GPA-UD3H

  А вака слично би изгледало сo + 4x Gigabyte I-Ram лоад на Warcraft III http://www.youtube.com/watch?v=WdKsIP-XD4A. А не дај боже со TestLab 2008 http://www.youtube.com/watch?v=01zgSiXS794
 10. G

  iPad - Новиот изум на Apple е официјален!

  Sh*t Apple. Искрено... http://www.alwaysinnovating.com Tехнички спецификации: 9.7" x 7" x 1.3" , 3 lbs (with keyboard), ARM Texas Instruments OMAP33530 600MHz chip, 1024 x 600 А+ 8.9" pressure sensitive touch screen, 512MB RAM + 256MB (NAND) Memory, Main storage 8GB replaceable and upgradeable...
 11. G

  Направи си тач скрин лаптоп

  Apple да не ја украл технологијата од http://www.alwaysinnovating.com/touchbook/gallery_photo2.htm И покрај све: $299 за таблет, $399 со тастатура, + испорака $45, + царински коштања. На ова што веке сум го купил би додал од идејата на гокица, би ми бил попрактичен сегашниот 10". А нов би...
 12. G

  Мојот десктоп

 13. G

  Помош со паскал

  Има разлика од компјутерска математика и стандарна. И "fixen" (кодот што го напиша) еден совет за стално понатаму: Никогаш не користи >= или <= заедно, многу пати е знесигурна проверка и зависи од хардверот се случува failed func. Користи за споредба < ili > & ==, посебна соредба.
 14. G

  Има ли asembler програмери?!

  Hmm, е тоа е веке нешто, (ама обично reverse е уназадуваање). А знаеш Arraynn[][][][] да направиш или статичен само за еден ос си пробувал? : ) Не те закачам, на светско ниво, ретки се прави познавачи на ASM.
 15. G

  да се подели партиција

  "Partition Magic 8" i ponovi и други под linux (ne samo gui), сум ги пуштил не знам колку 'пати', од кои повеке од 20% завршиле со загубени податоци од партицијата, (кои не можат да се вратат), што поради пад / рестарт на компјутерот, или поради недовршена работа на 99.99% закочување, и тоа...
На врв Дно