• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Gange

 1. Gange

  i7-5820k или i7-6700k ?

  Во однос на Upgrade за CPU понатака, за X99 ке има серија од Broadwell-E процесорите кој и воедно ке бидат последни за 2011-3.Се очекуваат во првиот квартал во 2016. Додека со Z170 ке бидеш по на раат... итн. Skylake се сепак понови, плочите ке бидат оптимизирани за новите процесори кој ке...
 2. Gange

  Разлики на АМD и Nvidia GPU

  Фала Мастер :) Сепак ке одам со GTX, (Ке видам кој модел) од причина што ми е испробана за работа во Аfter effects (element 3D).... Примарно да функционира све како што треба со АDOBE, па после гејминг гледам. Иначе супер е понудата за картицата. :)
 3. Gange

  Разлики на АМD и Nvidia GPU

  Дечки да не ме сватите погрешно, јас сум благодарен на исцрпните коментари. Имам некое познавање за хардвер но долго време не сум следел што се случува на пазарот. Последен пат кога купував компјутер глеав FSB на плочата... Prichina, едно е платена рецензија од рајко петко, и во ова време каде...
 4. Gange

  Разлики на АМD и Nvidia GPU

  Samsung Monitor 32'' LS32D85KTSN е мониторот, а го работам Adobe пакетот. Се бавам со графички дизајн и видео анимација. Бидејќи е компјутер за дома, намената генерално ке му биде за се...:) од Blizzard .... до рендери од 2-3 саати фрејм...., Немам доволно средства да си дозволам K GPU quadro...
 5. Gange

  Разлики на АМD и Nvidia GPU

  Сакав да кажам дека и тогаш овие дупло беа у бројки и сеа се уште таа шема. Далеку од тоа дека се лоши.
 6. Gange

  Разлики на АМD и Nvidia GPU

  Отприлика ми е јасно, AMD од коа памтам со тоа атлоните две илјади, три илјади... мислиш ке полета... а работи како Celeron... така да не може дупло да кажуваат бројките а во реалност да се тука некаде картиците... башка софтверски подесувања и драјвери Nvidia се далеку подобри, а еднаш имам...
 7. Gange

  Разлики на АМD и Nvidia GPU

  На официјалната страна на MSI http://www.msi.com/product/graphics-card/GTX-970-GAMING-4G.html#hero-specification вели 140 W, додека официјалната за Sapphire http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=C436E37C-8A09-48B6-9F2B-F4AF86E377B6&lang=eng вели 375 W. Тргнав од тука да ги...
 8. Gange

  Разлики на АМD и Nvidia GPU

  Здраво на сите, Би ве замолил за мислење и објаснување. Навистина сум збунет во однос на тоа што нудат Nvidia во однос на тоа што нуди AMD за истата цена. Освен тоа што R9 троши трипати повеке напојување, гледам и разлика во бројки. 8GB наспроти 4GB, 512МB интерфејс наспроти 256, DirectX12...
 9. Gange

  Совет околу X99 Конфигурација

  "Може утре ке ми треба за рендерирање/3Д анимации." Доколку планираш да работиш 3Д анимации, ти препорачувам Nvidia. Сигурно си чул за Element 3D на Andrew Cramer. Слободно поглени листа на графички кој се адекватни на овој програм. https://www.videocopilot.net/assets/public/misc/GPUs.pdf...
 10. Gange

  Водено ладење, потребно е или не

  Ви благодарам на мислењата и дискусијата. Највероватно ке земам водено ладење. Ова е картичката Sapphire VGA R9 390 Nitro 8GB TRI-X OC Ја прочитав и рецензијата на Vlavot и беше доста корисна. Тhanks на сите уште еднаш :)
 11. Gange

  Водено ладење, потребно е или не

  Сакам само да чујам различни мислења посетителите на форумот, дали се исплати да се вложува во водено ладење за GPU или CPU со денешните модели на хардвер. Бидејќи во фаза на купување нова конфигурација сум, па ми требаат неколку мислења, искуства и сл.
 12. Gange

  Цени за дизајн на лого и пакување

  Генерално се слагам со Ивс, ова можеби е некое дефинирање на начин на работа на некој дизајнер, али со неограничен број на измени е тоа е една таква сага што на крајот може да не даде никакви резултати. Мислам дека повеќе од 2-3 предлога, веќе станува сомнително дали и самиот дизајнер знае што...
 13. Gange

  Размена на 3Д модели

  Здраво дечки, Би сакал да споделам дел од мојата колекција Archmodels, она што го имам спремно со каталог и архива од истиот се Archmodels Vol 1-60. Линк од каталогот https://www.dropbox.com/s/7r5yh7xr066hak7/ArchModels%20Volumes%201-60.pdf?dl=0 Целата колекција е околу 7.5 GB, доколку имате...
 14. Gange

  Уред за снимање игри (game capture)

  Пробај со следниве софтвери http://www.fraps.com/ https://obsproject.com/ http://loilo.tv/en/product/game_recorder Мислам дека obsproject e тоа што ти треба. :)
 15. Gange

  Gigabyte gaming3 vs Gigabyte gaming5

  Новиот компјутер планирам да го купам од Солун. Едно е квалитетот на деловите друго е попустот од 20% на целата сума, да не правам муабет за изборот на делови кој го имаат. Сега со кризава паднати се малце, и ми фали asus изборот кој го имаа. Во основа да, споредено со Gigabyte тие се плочите...
На врв Дно