• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од DedoMraz

 1. DedoMraz

  Расипана порта за полнење на телефон

  Купи магнетен micro USB приклучок со кабел, заглави / залепи го приклучокот во телефонот, и кога ќе го полниш нема да се замараш да го местиш. Cheap fix :P
 2. DedoMraz

  Headus UV Layout Pro 2.0

  На cgpeers имаш крак за Win10, работи тестирано.
 3. DedoMraz

  I7 6700k живот на траење при 95%+

  Кога рендерираш процесорот секогаш ќе биде 99-100%, освен ако не користиш GPU render каде што се офлоадира работата на процесорот речиси 50%. За трајност ич да не му береш гајле, сум пуштал цели анимации рендер по 30 саати без прекинување. Користам Hyper 212 Evo и некој минимален оверклок имам...
 4. DedoMraz

  I7 6700k живот на траење при 95%+

  Јас од 2010 користам i7 920, скоро цело време рендерирам 6+ години и нема знак од ослабнување :)
 5. DedoMraz

  Најдобар одговор Intel Xeon, каде да се најде во МК?

  Слободно стајте клуч на темата, си одлучив. Фала на сугестиите :)
 6. DedoMraz

  Најдобар одговор Intel Xeon, каде да се најде во МК?

  Не сакам да навредам никој, сите мислења ми се добредојдени ама ова го работам веќе подолго време и овде Core count > Core speed е нештото што се зема во предвид. Посебно за 3д рендер највеќе бенефит има од повеќе јадра без разлика дека фреквенцијата е дупло помала. За видео енкодинг можеби би...
 7. DedoMraz

  Најдобар одговор Intel Xeon, каде да се најде во МК?

  Веќе е пробано со послаба варијанта Xeon и можам да ти гарантирам дека ако некој процесор бива за рендери тоа ти е овој :) А за Ryzen може само да шпекулираме дека ќе биде добар, пошто на хартија перформанси и во real time апликацииве нема да биде исто верувај. Секоја апликација и рендер енџин...
 8. DedoMraz

  Најдобар одговор Intel Xeon, каде да се најде во МК?

  Видео едитирање и 2д/3д рендер.
 9. DedoMraz

  Најдобар одговор Intel Xeon, каде да се најде во МК?

  Фала што одвои време и сериозно би размислил дали ќе го земам од мк освен ако не ми дадат добра понуда. 5% ддв и не е многу ако DHL/FedEx не ме репнат дополнително нешто (имам лошо искуство со DHL и нивните тарифи за лежарина). Ако е голема разликата со МК, одма го порачувам од странава што ми...
 10. DedoMraz

  Најдобар одговор Intel Xeon, каде да се најде во МК?

  Си порачал нешто од тука претходно и како би дошло со царина?
 11. DedoMraz

  Најдобар одговор Intel Xeon, каде да се најде во МК?

  Ќе се распишам мејлови денес. Би одел и на буџет friendly варијанта со овој модел :D Amazon.com: INTEL XEON 10 CORE PROCESSOR E5-2630V4 2.2GHZ 25MB SMART CACHE 8 GT/S QPI TDP 85W: Computers & Accessories
 12. DedoMraz

  Најдобар одговор Intel Xeon, каде да се најде во МК?

  Каде може да се најде Intel Xeon во МК, поточно модел E5-2699V4 ? Колку што проверив во Анхоч, Сет и ДДсторе немаат. Не би ризикувал преку Амазон да го нарачам, па ако некој знае/има од каде да се земе кај нас пишете :)
 13. DedoMraz

  1050 Тi или RX 470

  RX470 ако ти е за гејминг, а ако работиш со 3Д нешто зимај Nvidia.
 14. DedoMraz

  LED - EDC лампи, батерии, полначи - генерална дискусија

  Средено, земав мултимер или како и да се вика кај нас тоа и мерев посебно на секоја батерија. Проблемот беше што при сериската врска имаше прекин т.е. не беше во контакт со 3 батерии и затоа толку брзо празнело :)
 15. DedoMraz

  LED - EDC лампи, батерии, полначи - генерална дискусија

  Незнам дали тука е правилно место да постирам ова али да си пробам среќата :p Пред некое време нарачав Vinsic Iron P6 - 20.000 mAh екстерна батерија. Продуктот е све супер, само што ми дојде со фалинка... Ми вратија парите и ми остана батеријата, и сега сакам и најдам чаре. Проблемот е следен...
На врв Дно