• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Damn.Untitled.#18

 1. D

  Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

  Како да отворам MMS порака со прикачена слика, кога притискам на копчето "Download" пишува "Downloading" и тука заглавува... Што е проблемот, како да го отворам фајлот? Wi-Fi- то ми е уклучено и Data Transfer e enabled
 2. D

  Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

  Прашање: Koја е разликата помеѓу телефон со Интернет прелистување од тип HTML5 , и од тип WAP 2.0/xHTML, XHTML ? Дали вторите се полоши?
 3. D

  Поврзување на Facebook app со web site

  Целта е кога сакаш да прочиташ некоја статија од сајтот да треба претходно да ја одобриш апликацијата... Доволно е само да ја креираш фб апликацијата и да го пишиш Site URL-то или треба уште работа...ми имат кажано дека потребен бил и некој сертификат кој коштал околу 30евра годишно Ве молам...
 4. D

  HTML,CSS vs. HTML5,CSS3

  Jас сум уште почетник, па сакам да прашам дали со појавата на HTML5 и CSS3, новите генерации не мораат да ги изучат нивните претходници HTML и CSS, и дали тие веќе се излезени од употреба?
 5. D

  Со клик на линк да се лоадира само дел од страната

  Здраво на сите... проблемот е овој: сакам со клик на линк да се лоадира само одреден div во страната. Имате некое решение? ...Тенкс :)
 6. D

  Synaptics Pointing Device активација

  Го инсталирав Synaptics драјверот , после го рестартирав ПЦ-то, но нема никаква промена, нема лизгач со touchpadot. Што треба да се направи??
 7. D

  Динамичко програмирање - Knapsack problem

  Кnapsack problem (Проблем на ранец): - n предмети; - ранец со капацитет C; - секој i-ти предмет има тежина t, и профит(вредност) p; - кои предмети треба да се сместат во ранецот така што профитот ќе биде максимален, а капацитетот на ранецот да не се надмине. Вака јас пробав нешто за...
На врв Дно