• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Неодамнешна содржина од CpuMan

 1. CpuMan

  Симулација Bungee Jumping

  Здраво, Дали има некој на форумот што може да направи симулација слична на следната http://www.jibjab.com/ecards/category/sy_sports симулација за Diving, треба да се измени во симулација за Bungee Jumping. Симулацијата треба да се направи заhttp://www.gojump.com/ каде што моментално работам...
 2. CpuMan

  RSS

  Можно ли е преку РСС да се пренесува слики ? Ако е можно знае ли некој таква скрипта ? фала позз
 3. CpuMan

  ИКИ vs. ИНФО ???

  Сакам да се запишам на ИНФО, но ме интересира дали после завршувањето можам да се запишам на постдипломски во Софија на овој факултет http://www.tu-sofia.bg/index.html
 4. CpuMan

  Цена на половен хард диск !

  Сакам да купам хард диск користен - Maxtor 80Gb ATA 3.5 Series. Продавачот не знае колку се движат цените не знам ни јас. Колку да му платам ? :) благодарам ...
 5. CpuMan

  Студирање во странство

  Има ли некој што студира во Словенија ?
 6. CpuMan

  ИКИ vs. ИНФО ???

  Серверот на феит изгледа е паднат ке може ли некој да ми ги прати програмите за инфо и ики
 7. CpuMan

  Hash

  Ке може ли некој да ми објасни како да најдам hash ?
 8. CpuMan

  Помош за побрзо извршување!

  еве по овој начин пробав: малку е побрза сега но не доволно. program policija; type niza = array[1..10000] of int64; var a,b,sorta,sortb:niza; brojac,max,j,i,n:integer; pogolem:int64; function sort(arr:niza):niza; var i,j:integer; pomosna:int64; begin...
 9. CpuMan

  Помош за побрзо извршување!

  Ми треба помош од поискусните програмери на форумот, а проблемот е следниот: Mali Z se zaposlio kao policajac, i njegov prvi zadatak je bio da ocuva red i mir na velikoj Novogodisnjoj zurci u Beogradskoj Areni. Medjutim, nespretni Z je zaspao cim je dosao na posao. Sutradan je morao da...
 10. CpuMan

  Проблем со текстуална датотека

  @eldiablo: пробав и јас вака како ти што си ја напишал ама појавува грешка бидејки помеѓу првиот број (час) и двете точки нема празно место. Eве правилно како треба да биде: program dialup; var vreme:string[5]; cas,min:string[2]; casovi,minuti,vremetraenje,n,i,j,suma:integer...
 11. CpuMan

  Проблем со текстуална датотека

  да, оваа е од поранешните натпревари зедов малку да повежбам за регионалниот во сабота. Иначе ти учествуваше ли на овој поранешниот ?
 12. CpuMan

  Проблем со текстуална датотека

  ок ке се обидам да го прочитам првиот дел како string и после ако може некако ке ги претворам во integer.
 13. CpuMan

  Проблем со текстуална датотека

  Имам еден проблем при читање на податоци од секвенцијална датотека бидејки се запишани во формат што за мене изгледа необично. DIALUP.IN 2 11:02 11 15:30 01 Пробав да ги прочитам на следниот начин: program dialup; var casovi,minuti,vremetraenje,n,i:integer...
На врв Дно