• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Cornel

 1. C

  На вклучена игра започнува да „сецка“ па No Video Signal

  Здраво повторно, вентилаторот на картицата работи прилично забегано. Изгледа како на секоја полна ротација да запира. Нешто као „икање“. А ми изгледа и споро некако вртењето. Надворешно на допир решетката е прилично врела. Не се држи повеќе од 5-6 секунди. Како ви изгледа оваа симптоматологија...
 2. C

  На вклучена игра започнува да „сецка“ па No Video Signal

  Не знам дали се гледа. Овој принтскрин на OpenHardwareMonitor го направив непосредно пред да се исклучи графиката. Температурата на GPU Core фатена на сликата е 100 целзиусови, а толку отиде и фенот на GPU. По една-две минути GPU Core се покачи на 107 степени и тогаш исклучи. Компјутерот...
 3. C

  На вклучена игра започнува да „сецка“ па No Video Signal

  Здраво, се надевам на ваша помош. Се работи за проблем што започна од неодамна при single-player играње на AOE DE од Microsoft Store. Само неколку минути по вклучување во играта најпрво се јавува сецкање и многу брзо потоа црн екран со порака No video Signal (или Input, не се сеќавам)...
 4. C

  Windows 8 Developer Preview

  The personality design :) Ти благодарам за твојата лекција за дизајнот. Сепак, многу порано од тебе тоа (ама буквално истото) го чувме директно од Стив химселф. Компилација на неколку популарни изреки на Џобс на линкот во продолжение...
 5. C

  Помош при избор на ТВ ( LCD или LED )

  Од АМЦ видов понуда за следниот модел: LED PHILIPS 32PFL5606H/58, по цена од 24,999. Има некој искуство со овој ТВ?
 6. C

  Помош при избор на ТВ ( LCD или LED )

  Здраво на сите. Темата е одлична и на некои како мене (неупатени во технологии и аналфабет во номенклатура) заинтерсирани да набават ТВ верувам ќе им биде од полза. Инфо: Буџет: 25,000 Околина: Спална соба*, 4м должина Префериран Бренд: / (прифаќам добри актуелни искуства) Најчесто гледам...
 7. C

  Видео преку УСБ на LG 32LD420

  uspeav da programiram postar univerzalen dalecinski (pilot supertel). sega so nego mozam da go upravuvam televizorot. megutoa ne znam kako da vlezam preku nego vo servisnoto meni. nekoja ideja?
 8. C

  Видео преку УСБ на LG 32LD420

  Претпоставувам во сервисното мени влезе преку симултано притискање (држење 5 сек) на ОК копчето на далечинското и телевизорот. Проблем е тоа што кај LD серијата оваа можност не е достапна (LG заштита). Како да дојдам до сервисното мени? Некој со искуство кај серијата LD (2010 година)?
 9. C

  Видео преку УСБ на LG 32LD420

  Fala na linkovite. Imas nekoe iskustvo so vakvi raboti?
 10. C

  Видео преку УСБ на LG 32LD420

  Имам читано за firmware downgrade, ама не знам дали функционира кај LG 32LD420. Ако има некој искуство со тоа би било феноменално.
 11. C

  Видео преку УСБ на LG 32LD420

  Здраво, ме интересира дали има начин на LG 32LD420 да се овозможи читање на видео фајлови директно од УСБ? Сега добивам само 2 опции кога ќе го приклучам УСБ-то во телевизорот: фотографии и музика. Некое лично искуство?
 12. C

  Како се потврдува дали некоја IP адреса е proxy?

  Ме интересера на кој начин најлесно се утврдува дали некоја IP доаѓа од proxy. Простете на „неукиот“ речник меѓутоа оваа терминологија и не ми е најпозната. Од она што го знам proxy серверите служат како посредници при поврзување, односно корисникот се врзува за некој сајт (фајл, или било...
 13. C

  Софтвери за апдејт на драјвери на лаптоп?!

  И за мојот лаптоп (FS Amilo) истата приказна. Драјвери од 2007. Ама што се случува во меѓувреме, од 2007 па наваму... во најмала рака Intel вади нов софтвер за нивните чипсети и секој од тие нови драјвери се компатибилни со мојот Intel(R) Mobile PM965 Express Chipset. Истото е и со интеловите...
 14. C

  Софтвери за апдејт на драјвери на лаптоп?!

  Ме интересира дали е препорачливо да се користат софтвери за апдејт на драјвери за лаптоп компјутери. Знам дека лаптопите се малку поделикатни кога станува збор за драјвери и основната препорака е: „симни си ги драјверите од производителот на лаптопот т.е од support-тот за твојот модел“. Јас тоа...
 15. C

  PDF i CHM reader za Windows Mobile 5.0

  Zdravo, mi treba vasa pomos. Imam HP iPAQ na Windows Mobile Version 5.0 OS. Mi treba PDF i CHM reader. Imate nekoja solucija?
На врв Дно