• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од cbm64

 1. cbm64

  Intel Core I7-4790K

  Матична со H410 чипсет користи DDR4 2666, можеш да ставиш NVMe диск, има USB 3.2. Сите матични од серијата 400 ќе имаат Resizable-BAR support за новите графички од nvidia RTX30 серијата. Да не зборувам за можностите на Z490... Сето тоа најдобрата матична со Z97 чипсет може само да го сонува...
 2. cbm64

  Intel Core I7-4790K

  Еве неколку причини зошто е подобро да земеш нов i3-10100f отколку i7-4790K - Исти перформанси за пониска цена - i3-10100f е нов процесор пуштен во продажба пред два месеци и е 10та генерација на intel core серијата, наспроти i7-4790K кој што нема шанси да го најдеш за добра цена и е 4та...
 3. cbm64

  Intel Core I7-4790K

  Во МК I7-4790K процесор тешко дека ќе најдеш за продажба, а и да најдеш сигурно нема да биде поефтин од 9к. Ако имаш матична so LGA1150 сокет и DDR3 RAM, подобро продај ги и земи си нешто поново. Колку за пример, i3-10100f кошта 5к нов со гаранција. + H410 матична ~3.5k + 8 GB DDR4 RAM ~1.7k...
 4. cbm64

  Помош за првиот Mining Rig

  Смени pool, освен ако не ти е ригот во US помала латенција има ако користиш eth-eu1.nanopool.org на порта 9999
 5. cbm64

  Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

  ETH difficulty went up +17.33% in the past 48 hours ... Време е да почнете да ги продавате вашите RX 4xx, RX 5xx ... графички дури не е касно
 6. cbm64

  Помош Asus Iconia A1 810 закочен на почетен екран!

  Aј да објаснам.... Пробај да го ресетираш таблетот - има мал отвор помеѓу микрофонот и микро HDMI портот. Ако не го решиш проблемот со ресет на тој начин, извади ја сд картичката и потоа: press the power button for about 20 seconds and still pressing the power button connect the charger and...
 7. cbm64

  Помош Asus Iconia A1 810 закочен на почетен екран!

  Побарај на Google "Acer Iconia A1 810 reset". Постапката е многу едноставна.
 8. cbm64

  Препорака 22 инчен монитор

  Види го и Philips 227E7QDSB - го има во АМЦ
 9. cbm64

  Гејмерски монитор Samsung или Dell???

  Dell е подобар. Има QHD резолуција за разлика од Samsung кој е Full HD. Имај во предвид дека g-sync и 165 Hz се достапни само преку displayport, не преку hdmi.
 10. cbm64

  Голема искористеност на процесор на Wordpress страни

  Пробај да користиш CDN (MAXCDN, Cloudflare или сл.). На тој начин значително ќе го намалиш оптоварувањето на серверот. Ако користиш Apache, инсталирај nginx. Провери ја PHP верзијата што е инсталирана, инсталирај PHP 7.1.x ако таа верзија ја подржуваат темата и плагините. Оптимизирај ја...
 11. cbm64

  Мини штрафцигер со Y врв?

  Можеш да пробаш со клешта да го отшрафиш ако има можност да ја фатиш главата на штрафот.
 12. cbm64

  Каде да купам 25v 3300uf Capacitor

  Види на ebay.com Electrolytic Capacitor Cylindrical Type 250V 3300uF Radial Repair Easy DIY | eBay
 13. cbm64

  Совет за процесор

  Ако не ти е итно, почекај некој месец и земи AMD Ryzen.
На врв Дно