• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од bokiscout

 1. bokiscout

  18650 power bank

  Има по нашиве дуќанчиња powerbank што користи 18650 батерии? Може и само кутивче со коло за полнење, батерии имам. Колку шо разглеав на брзинка не сретнав.
 2. bokiscout

  Предлог Конфигурација без краен буџет

  Што е приметлив импакт? - Време на извршување покусо за 1 секунда, 1 минутиа, 1 час...? - На некој и 1ms му значи... Небитно, ти ја сваќам поентата. - Ке бидеш побрз за 2% а ке ти треба податочен сет од терабајти и време на извршување на симулација во рангот 5+ часови за едвај "применлив импакт"...
 3. bokiscout

  Предлог Конфигурација без краен буџет

  Има алгоитми што се memory bounded. Обично тука има многу меѓурезултати и често читање/пишивање од и кон рам меморијата. Во ваква ситауција и те како ќе види бенефит од брзиот рам. Пример правење на декартов производ. Незнаеме како е испрограмирана симулацијата...
 4. bokiscout

  Туторијал Hardware accelerated video decoding - Chroium [ Google Chrome ]

  Пред неколку месеци приметив лагови при репродукција на 4к видеа од мојот компјутер преку било кој web browser на Kubuntu 18.04. Истиот проблем го нема на Windows 10. Дојдов до заклучок дека декодирањето на видеото го прави процесорот наместо графичката карта, па затоа истиот е речиси 100%...
 5. bokiscout

  Македонски Пошти - Општа Дискусија

  Имам пратка со статус: Skopje Carina 1006, Nedostasuva faktura Треба да идам во царина кај железничка (позади кај камионите) со испринтана фактура? И дали знаете како им е работното време пошто не ми е успат, да не се мрцварам за џабе натаму-наваму.
 6. bokiscout

  Aliexpress

  Слично. Последен пат проверив во петокот и ја имаше само во турска пошта, кај нас не (никогаш и ја немало). Денес ја немаше никаде и си ја најдов во сандаче.
 7. bokiscout

  Aliexpress

  10ти ноември одприлика.
 8. bokiscout

  Aliexpress

  Мојата стигна.
 9. bokiscout

  Aliexpress

  Не си сам. Јас имам пратка што стои во Турција 2-3 недели одприлика. Истиот статус.
 10. bokiscout

  Where can I get electronic components // Каде можам да добијам електронски компоненти

  Does it have to be FT232RL? You can use this board instead (note: 5V only) . Loging is good place for this kinds of stock. You can reach them by phone, e-mail or simply visit the store. They may not have the exact product you want but probably they can offer you suitable alternative instead.
 11. bokiscout

  Arduino ми треба совет за почеток

  Исти се. Буквално. Ако земеш од официјланата страна, дел од парите идат и за оригиналните автори зад ардуино. Ако земеш од али, парите идат кај кинез што направил "копија". Наводниците се таму затоа што ардуино е open source, што значи дека се е јавно достапно, што уствари е добро е за учење...
 12. bokiscout

  Graduate programs/Пракси

  Јас влегов во сувис преку летна школа. Месец дена траеше, предавања и работа на преокт поврзан со рпедавањата. Немаше калсично интервјуирање, се шо им е битно видоа за тие месец и последниот денме пречекаа со понуда за работа.
 13. bokiscout

  Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

  Какви се копчињата? - Тивки како што ги опишуваат? - Да не лизгаат прсти наоколу дека се кружни? - Си се сретнал со ghosting или да не ти се регистрира копче ако притиснеш 4-5 соседни наеднаш?
 14. bokiscout

  Photoshop CC 2018 ситен текст

  Интересно, со истиот сетинг го рендерира целото UI како да нема скејлинг, како да го игнорира она 125% scaling подесувањето од windows-от... Ке бришам се фотошоп од корен. Ке инсатлирам на ново може е конфликт со подесувања од некоја постара верзија... Што знам. Ке пробам.
 15. bokiscout

  Photoshop CC 2018 ситен текст

  - 15" лап топ (assus vivobook x 510 u) - 1920 х 1080 резолуција и 125% scaling - photoshop cc 2018 со 100% scalling е многу ситно - photoshop cc 2018 со 200% scalling е многу крупно Има ли некое чаре за да се форсира custom scaling? Испратено од SM-A405FN преку IT.mk форум апликација
На врв Дно