• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Неодамнешна содржина од alekso_mk

 1. A

  Доделување Вредност На Атрибут Во Css Од Атрибут Од Друга Класа

  copy&paste :). сега озбилно - не ми е јасно што сакаш да постигнеш, тоа доделување сакаш да го хендлаш со некој ивент или како?
 2. A

  Sublime Text 2 Или Кунг-фу Кодинг

  Додека не го пробав Sublime и мене ми беше омилен Notepad++ )), пробај и ти ветувам дека повеке нема никогаш да се навратиш на Notepad). Sublime е скоро бесплатен, има Unlimited Trial, ако сакаш ке го купиш, ако не сакаш - не плакај. Барем прочитај го мојот блог за да видиш сите features што ги...
 3. A

  Sublime Text 2 Или Кунг-фу Кодинг

  Sublime Text 2 код едитор Ако пред шест месеци, мене некој ке ми побараше совет кој код едитор да користи, јас би му сугерирал - за Windows - Notepad++, за Линукс - gedit, за Mak - TextMate. Ама денеска ке одговорам за сите -Sublimetext 2. И не само затоа што е наменет за повеке платформи, а...
 4. A

  Општо за perl и python

  Kompletno se slozuvam Pascal e napraven za ucenje, ama samo ako go ucis vo skolo. Ako imas okolu 20 godini ili poveke - ucenje Pascal i Delphi, samo gubenje vreme, zatoa sto posle pak treba da ucis novi raboti vo C++ ili Java. Neznam sto ti znaci toa "Mokni" ama definitivno si napravil dobar...
 5. A

  Идеален ide за php, javascript, html и css

  Za win: Kolku sto znam Zend Studio ne e besplaten, jas ne preporacuvam da koristete ne licenziran software. Јас користам - Netbeans + Xdebug+ Apache+Php + MySQL(ne preporacuvam da koristite Xampp ili slicni, zatoasto ponekogas znaat da zezaat so nekakvi nestandartni greski). TotalComander kako...
 6. A

  Општо за perl и python

  Perl e наменет за администрирање Линукс и Уникс системи, и воглавно таму и се користи. Ако бараш работа како систем администратор за линукс сервери мора да го научиш. Питон малце ми у чуден и незнам што да ти кажам - ако ти се свига - go for it!) Кај нас највеке се барани Јава и дотнет, питон...
 7. A

  Помош при дизајнирање на веб страна

  Не користи Joomla, доста голем CMS е и ако не знаеш како да го оптмизираш ке ти кочи у пм. Cika убаво ти рече - за страна за новости Wordpress би требало да ти заврши работа.
 8. A

  Како да оневозможам десен клик на веб страна

  Друже, да ти кажам нешто - многу редко коj копира рачно па си става на свој сајт. Заштита од агрегатори кои со скрипт ти го парсираат вебсајт па ја „крадат„ содржината постои ама доста е комплицирана за да се имплементира, а со сите овие скриптови за забрана само го намалувааш usability на...
На врв Дно