• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од akis100

 1. A

  Mozilla Firefox и по исклучување, и понатаму останува активен

  преко Add-ons , во картичката Extensions , го најдов IObit Toolbar и се уверив , барем кај мене , дека она ми прави проблеми и го деинсталирав.
 2. A

  Mozilla Firefox и по исклучување, и понатаму останува активен

  проблемот се реши, како што кажа gdamjan , во Extensions го избришав односно деинсталирав IObit Toolbar , и сега Firefox се исклучува нормално од Windows Task Manager и не прави проблеми. Многу фала за помошта. инаку ја користам верзијата Mozilla Firefox (3.6,15)
 3. A

  Mozilla Firefox и по исклучување, и понатаму останува активен

  Што се однесува, може и до 5 и више таба истовремено да работат и нема проблем, меќутоа по исклучување на задниот таб, и при ново отварање на првиот таб има проблем, прво морам да га избришам скриеното активност на Mozilla Firefox во Windows Task Manager , го селектирам и клик на End Process ...
 4. A

  Mozilla Firefox и по исклучување, и понатаму останува активен

  По исклучување на Mozilla Firefox, она останува активен и прави проблеми , го оптеретува компјутерот односно понекогаш и го блокира, тоа го приметив преко Windows Task Manager , таму она и понатаму е активен и завзема околу 80% од процесорот. Од таму и морам секогаш да го исклучам со End...
 5. A

  Вебстраница не се активира од Microsoft Word документ преко (CTRL+click)

  Така и направив, ги штиклирав сите browser-и, и со radio button копчето го бележив Mozilla Firefox и ОК, сега се во ред, им благодарам на сите.
 6. A

  Вебстраница не се активира од Microsoft Word документ преко (CTRL+click)

  - Го оставив штиклиран Mozilla Firefox, додека Internet Explorer е дештиклиран од Default. Google Chrome го деинсталирав сосема од компјутерот. - сега Вебстраница може да се активира од Microsoft Word документ, преко (CTRL+click), и тоа преко Mozilla Firefox. Приметувам иконата...
 7. A

  Вебстраница не се активира од Microsoft Word документ преко (CTRL+click)

  Вака сега изгледа default Web browser
 8. A

  Вебстраница не се активира од Microsoft Word документ преко (CTRL+click)

  Случајно, при инсталирање на Skype програмата, бев прашан дали сакам default-ниот browser да биде Google Chrome, јас тоа го прифатив. Зачудо сега Вебстраница може да се активира од Microsoft Word документ, преко (CTRL+click), меѓутоа преко Google Chrome, мене повеќе ми се допаѓа работата...
 9. A

  Вебстраница не се активира од Microsoft Word документ преко (CTRL+click)

  Го наместив Firefox да биде дефолд прелистувач, меѓутоа проблемот не престанува. Го употребив System Restore, за 20-тина дена уназад, но на крај системот одговара дека тоа не може да го направи.
 10. A

  Вебстраница не се активира од Microsoft Word документ преко (CTRL+click)

  Сега default-ниот моментален browser e Internet Explorer и во неа се појавува проблемот. Kако да го сменам неа, и browser биде Mozilla Firefox, и преко неа да се активира Вебсајтот.
 11. A

  Вебстраница не се активира од Microsoft Word документ преко (CTRL+click)

  Порано многу лесно ги активирав вебстраниците, директно од листата што го имав направено во Microsoft Word документот со помош на (CTRL+click to follow link). Сега на место да се отвори вебстраницата, се појавува прозор со ова содржина : This operation has been canceled due to restrictions in...
 12. A

  Една disk-партициа на PC не може да се Дефрагментира

  Проблемот се реши. Пред неколку дена го инсталирав програмата TuneUp 2010 , можда при инсталирањето нешто сум погрешил, или нешто друго е работено во компјутерот , а TuneUp 2010 реагирал на свој начин, така да со денисталација односно со бришење на овој програм од компјутерот, проблемот се...
 13. A

  Една disk-партициа на PC не може да се Дефрагментира

  - Да имам партиција F:/ (таму е и проблемот) , додека Windowsot XP ми е во партиција C:/ - Ја имам програмата TuneUp , преко него, она вели дека не треба Дефрагментација за F:/ - Преко RUN пробав, ставив CHKDSK и во новиот прозор, преко црна позадина се појави текстуалниот дел , од...
 14. A

  Една disk-партициа на PC не може да се Дефрагментира

  не немам ставено никаков усб .
На врв Дно