• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Ajvio

 1. A

  Проблем со базата при хостирање на сајтот

  Она што го добив како одговор од ухост е дека треба да креирам прво база на хостингот во тој Plesk панел. После тоа податоците од локалната база да ги импортирам во таа креирана база.. И после тоа да го сменам конекцискиот стринг.. Ќе го разгледам утре убаво како да го средам, па ќе видам...
 2. A

  Проблем со базата при хостирање на сајтот

  Го имав пробано и така конекцискиот стринг, еве баш моментално го впишав како "connectionString="data source=.\SQLEXPRESS;Integrated Security=SSPI;AttachDBFilename=|DataDirectory|dbpp.mdf;User Instance=true" и пак е се исто.. Го наместив тоа за дебагирање, и да тоа е објаснувањето. во кодот баш...
 3. A

  Проблем со базата при хостирање на сајтот

  BUMP и P.S. Серверот има "Parallels Plesk Panel"...
 4. A

  Проблем со базата при хостирање на сајтот

  Здраво. Се работи за аматерско asp.net сајтче. Го направив што го направив на мојот компјутер, се си работеше како што треба, и реков да го поставам на нетов... Сите потребни фајлови (вклучувајќи ги и App_Data и App_Code фолдерите) ги ставив во httpdocs фолдерот (зборувам за на сервер страната)...
 5. A

  Креирање на онлајн продавница

  мхм, ок фала на предлозите. Моментално сме со Тутунска банка, но најверојатно ќе ја менуваме... Значи прво да стигнам до тој процес (смената), па ќе се распрашам и по банкиве како што, па ако заглавам или нешто, пак ќе ве подпрашам тука :) Фала за досегашната помош...
 6. A

  Креирање на онлајн продавница

  Фала на одговорот. Иначе да, тоа се ќе си креирам, и shopping cart, и креирање акаунти, и админ/кориснички панел, и останати тракатанци. Само за ова не знам како би идело.. А под "контактирање на домашни процесори" кон кого/штоа социраш ако може да ми кажеш за да си ги прашам и нив? (малце не те...
 7. A

  Креирање на онлајн продавница

  Здраво на сите. Кратко речено, сакам на веб сајтот да си додадам онлајн продавница :) Темава ја отворив тука бидејќи почнав да ја креирам во asp.net , и си работев што си работев, па дојдов до делот каде што треба да најдам солуција за да го имплементирам идното плаќање за продуктите на веб...
 8. A

  Ваши рачно направени веб страни

  @artweb, фала на забелешките :) Некои од нив и ќе бидат воведени со тек на време. Во однос на фонтот целта беше за да се стави некој "игрив" фонт, а воедно и не се очекува да има читање на страната туку повеќе целта е кон за да се разгледаат производите, да се види локацијата за продавницата и...
 9. A

  Ваши рачно направени веб страни

  Гледам темава од дамна не ви е чепната, па се надевам дека ќе нема да направам проблем ако ја чепнам :) Иначе сакав да споделам со вас сајтче дизајнирано од мене, па бидејќи не сум 'експерт' во дизајнирање, би било супер ако слушнам некое ваше искусно мислење за дизајнот. Прифаќам секакви...
 10. A

  Crawling на gridview што има paging (помош)

  Здраво на сите од форумов. Заглавив на проблем со проектче веќе доста долго, па реков ако може да ве прашам и јас за дали ќе може да ми помогнете како треба да пристапам кон проектот. Се работи за web service (.asmx) кој што ми треба да зема одредени податоци од некои страни. Е сега се беше...
На врв Дно