1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компјутерска безбедност

Дискутирајте за безбедност на информации - софтвер, хардвер и методи за заштита, видови напади и друго.

 1. Генерална дискусија

  Општи дискусии за компјутерска безбедност.
  Теми:
  247
  Мислења:
  3,449
  Последно: NLB mklik проблем marv, 18 Јуни 2020
 2. Вируси // Тројанци // Ботови

  Дискусии како за стари така и за нови вируси, тројанци, ботови и сл.
  Теми:
  153
  Мислења:
  2,256
  Последно: Експресна претплата crcic, 20 Септември 2019
 3. Ранливости // Експлоити // Закрпи

  Дискусија за експлоити (како да се користат, како да се тестирате дали сте подложни на нив, како да се заштитите + ваши мислења), извештаи за новооткриени слабости, како и нивните закрпи.
  Теми:
  686
  Мислења:
  929
 4. Firewall-и // IDS/IPS системи // Анти-Вируси

  Дискусии за сите софтверски и хардверски firewallи, IDS/IPS системи и разни анти-вирусни програми што би ја зголемиле вашата безбедност.
  Теми:
  73
  Мислења:
  1,576
  Последно: Firewall? vladimir171, 7 Декември 2018
 5. Приватност // Анонимност // SPAM

  Дискутирајте за тоа како да ја задржиме нашата приватност и анонимност, и како да се заштитиме од СПАМот
  Теми:
  25
  Мислења:
  385
  Последно: DOS напад ? krema, 18 Јуни 2017
 6. Социјален Инженеринг // Физичка безбедност

  Дискусии околу физичка безбедност (дали е потребна и дали треба да се зголеми), Социјален инженеринг (ризикот од него и тренинг за заштита)
  Теми:
  26
  Мислења:
  258
  Последно: SSL сертификат сетирање zaphod, 24 Август 2016
Подреди:
Наслов
Одговори Прегледи
Последно мислење ↓
 1. skullmonkey
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,220
 2. krema
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,709
 3. Metuzalem
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  559
 4. moongose
  Одговори:
  59
  Прегледи:
  4,322
 5. Metuzalem
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  439
 6. Necromancer
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,062
 7. Dave1
  Одговори:
  41
  Прегледи:
  2,398
 8. Dave1
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,054
 9. coNNectMKD
  Одговори:
  99
  Прегледи:
  7,994
 10. Глупав
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,438
 11. bogoevski
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,549
 12. l1d0v1c
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,084
 13. pekson
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  837
 14. hipo
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  927
 15. Allex
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  9,095
 16. Gogzy
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,057
 17. Oktar
  Одговори:
  97
  Прегледи:
  11,185
 18. maci
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,104
 19. FLEGMA
  Одговори:
  112
  Прегледи:
  13,650
 20. MartinGR1MR
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,103
 21. Gogzy
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,033
 22. Zeuus
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,655
 23. cele_x
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  2,036
 24. Dingo
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,772
 25. FLEGMA
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,253

Опции за прикажување на темите

Вчитување...