1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компјутерска безбедност

Дискутирајте за безбедност на информации - софтвер, хардвер и методи за заштита, видови напади и друго.

 1. Генерална дискусија

  Општи дискусии за компјутерска безбедност.
  Теми:
  243
  Мислења:
  3,362
 2. Вируси // Тројанци // Ботови

  Дискусии како за стари така и за нови вируси, тројанци, ботови и сл.
  Теми:
  153
  Мислења:
  2,256
  Последно: Експресна претплата crcic, 20 Септември 2019
 3. Ранливости // Експлоити // Закрпи

  Дискусија за експлоити (како да се користат, како да се тестирате дали сте подложни на нив, како да се заштитите + ваши мислења), извештаи за новооткриени слабости, како и нивните закрпи.
  Теми:
  662
  Мислења:
  905
  Последно: V-SOL GPON/EPON OLT Platform v2.03 Remote Privilege Escalation zeroscience, 26 Септември 2019
 4. Firewall-и // IDS/IPS системи // Анти-Вируси

  Дискусии за сите софтверски и хардверски firewallи, IDS/IPS системи и разни анти-вирусни програми што би ја зголемиле вашата безбедност.
  Теми:
  73
  Мислења:
  1,576
  Последно: Firewall? vladimir171, 7 Декември 2018
 5. Приватност // Анонимност // SPAM

  Дискутирајте за тоа како да ја задржиме нашата приватност и анонимност, и како да се заштитиме од СПАМот
  Теми:
  25
  Мислења:
  385
  Последно: DOS напад ? krema, 18 Јуни 2017
 6. Социјален Инженеринг // Физичка безбедност

  Дискусии околу физичка безбедност (дали е потребна и дали треба да се зголеми), Социјален инженеринг (ризикот од него и тренинг за заштита)
  Теми:
  26
  Мислења:
  258
  Последно: SSL сертификат сетирање zaphod, 24 Август 2016
Подреди:
Наслов
Одговори Прегледи
Последно мислење ↑
 1. FLEGMA
  Одговори:
  146
  Прегледи:
  14,552
 2. gokica
  Одговори:
  157
  Прегледи:
  15,149
 1. doktorot
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,433
 2. zsavovski
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,404
 3. Belco15
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  689
 4. babybaby
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  1,572
 5. dejan_str
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  890
 6. тотето
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  2,349
 7. anonimen12
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,052
 8. Cevi
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  726
 9. Кристијан Про
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  896
 10. everest
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  501
 11. Sukhoi
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  663
 12. Кристијан Про
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,542
 13. Dark HaCkeR
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  5,672
 14. gokica
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,756
 15. olikomerc
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  1,629
 16. NecrotoX
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  903
 17. Кристијан Про
  Одговори:
  38
  Прегледи:
  2,626
 18. SaleSk
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,686
 19. FLEGMA
  Одговори:
  64
  Прегледи:
  5,958
 20. bokiscout
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,281
 21. SaleSk
  Одговори:
  40
  Прегледи:
  3,700
 22. tomche
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,572
 23. creator
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,156
 24. NecrotoX
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  2,681
 25. Master_Boy
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,637

Опции за прикажување на темите

Вчитување...